Na pograniczu Mazowsza i południowego Podlasia / wycieczka 23.X.24

Na pograniczu Mazowsza i południowego Podlasia oraz szlaku Wielkiego Gościńca Litewskiego / WYCIECZKA

23 października 2024 r. odbyła się edukacyjno-poznawcza wycieczka “Na pograniczu Mazowsza i południowego Podlasia oraz szlaku Wielkiego Gościńca Litewskiego” zarówno naszych Seniorów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, jak i uczestników „Z sercem do Seniora” Grupa Wolontariatu UTW Domu Kultury w Żabiej Woli”. 

Podróż rozpoczęła się od wizyty w malowniczej dzielnicy Sokołowa – Przeździatce. Uczestnicy wycieczki mogli tutaj podziwiać imponującą panoramę dawnego Pałacu Ogińskich.

Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Wielkiego Gościńca Litewskiego. Przemierzając sale wystawowe Seniorzy poznali historię jednego z najważniejszych traktów handlowo-pocztowych dawnej Rzeczypospolitej, który łączył Warszawę z Wilnem. Muzeum zapoznaje z codziennością podróżnych, kupców i pocztowców, przemierzających niegdyś ten szlak.
W Węgrowie, mieście pełnym zabytków i tajemnic, w Bazylice pw. Wniebowzięcia NMP wybrzmiała fascynująca legenda o “Lustrze Twardowskiego”, które według opowieści posiadało niezwykłe moce: leczyło, ukazywało miłość, umożliwiało kontakt ze zmarłymi, a także odsłaniało przyszłość.

Wystawa „Węgrów – Miasto Wielu Kultur i Religii” zlokalizowana w odnowionym klasztorze, to ekspozycja podzielona na kilka stref tematycznych. Różnorodność religijna i kulturowa miasta pokazała historię katolicyzmu, judaizmu oraz protestantyzmu w Węgrowie.
Po intensywnym zwiedzaniu i obiedzie wyprawa zakończyła się wizytą na zamku w Liwie. Zamek z malowniczą panoramą doliny rzeki Liwiec wciąż przypomina o dawnej granicy polsko-litewskiej i bogatej historii tych terenów.

Skip to content