Zespół tworzy muzykę z gatunku etno/jazz/folk ktoś to trafnie nazwał jazz pasterski. W ich wykonaniu usłyszymy również muzykę filmową i medytacyjną, czerpiącą inspiracje z różnych kultur, a poprzez użycie bogatego instrumentarium zabierającą słuchaczy w muzyczną podróż okraszoną pozaeuropejskimi brzmieniami.
Założycielem zespołu jest Piotr Pardela, który do współtworzenia swoich utworów zaprosił kilku multiinstrumentalistów z dużym dorobkiem muzycznym, co wpływa na szerokie i ciekawe brzmienie wspólnych koncertów.
Do zespołu dołączył między innymi Asteniusz Cuprjak którego kompozycje jeszcze bardziej wzbogaciły i urozmaiciły repertuar.
Podczas koncertów Ognia z Wody prócz dobrze znanych dla odbiorcy dźwięków skrzypiec, akordeonu, bębnów, kontrabasu, gitary i wokalu, usłyszymy również cymbały, buzuki, oud i najrozmaitsze flety, co czyni utwory grane przez zespół unikatowymi i interesującymi. Jest to projekt różnorodny pod względem nastroju i repertuaru, a wśród wykonywanych utworów pojawiają się zarówno kompozycje wprawiające w nostalgiczny nastrój, jak i porywające do śpiewu i tańca, radośnie nawiązujące do zaczerpniętych z polskiej muzyki ludowej krzywych rytmów oberka czy kujawiaka ale również niektóre kompozycje są w rytmach bałkańskich.
Ważne w muzyce Ognia z Wody jest również śpiew wielogłosowy.
Zespół w obecnym kształcie istnieje od 2023 roku, ale publiczności licznych koncertów i festiwali dał się poznać wcześniej – protoplastą obecnego Ognia z Wody jest Kapela Żempoł, która sceniczną działalność rozpoczęła w 2015 roku. W czerwcu 2024 roku ukazał się pierwszy album zespołu Ogień z Wody pt „Oddech”.
W zespole obecnie występują:
Piotr Pardela – cymbały, cytra, akordeon, oud, gitara, flet altowy, flet sopranowy i śpiew. Kompozytor, multiinstrumentalista, animator kultury, fotograf, filmowiec. Tworzy również spektakle i występuje w „Teatr Echa”, „Teatrzyk Raz Dwa Trzyk”, „Teatr USTA” . Gra czasem w zespołach „Wspólna Droga”, „Sen Matyla” i „Muzykograj”. Prowadzi zajęcia teatralno-muzyczne z dziećmi i seniorami.
Katarzyna Żytomirska – bębenek obręczowy, baraban i śpiew.
Etnografka, poetka, pieśniarka, aktorka, reżyserka, pisarka i scenarzystka. Od lat związana teatrem „Scena Lubelska 30/32”. Występuje w różnych projektach muzyczno-teatralnych: „Śliczne goździki”, „Tańcograjka”. Obecnie głównie tworzy z Piotrem Pardelą „Teatr Echa” i reżyseruje „Teatr USTA”.
Asteniusz Cuprjak – buzuki, gitara, akordeon, baraban i śpiew.
Jest liderem zespołu „Jaźna” grającą awangardową muzykę jazz/bałkan/rock/punkrock. Gra na organach i śpiewa w zespole „Nowica 9. Tworzy muzykę do spektakli. Występuję w różnych spektaklach jako muzyk i aktor.
Dorota Cuprjak – śpiew sopranowy. Występuje w zespole „Jaźna”. Jest znakomitą zielarką i uzdrowicielką. Jednak w naszym piątkowym koncercie w zastępstwie Pani Doroty wystąpi wspaniała Maria Gorlach.
Jakub Mielcarek – kontrabasista, pianista, kompozytor, aranżer i edukator, absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie kontrabasu jazzowego prof. Jacka Niedzieli-Meiry, Michała Barańskiego i Adama Kowalewskiego. Porusza się w zróżnicowanych stylistykach, od głównego nurtu jazzu, przez free jazz, po world music i muzykę tradycyjną. Ma na swoim koncie m.in. następujące nagrody: „Złote Gęśle” na konkursie muzyki folkowej Polskiego Radia “Nowa Tradycja” przyznawane najlepszemu instrumentaliście (2009r.), wyróżnienie indywidualne na Festiwalu Nowa Tradycja (2012r.) oraz nagrodę specjalną Festiwalu “Jazz nad Odrą” (2016r.). Brał udział w nagraniu licznych albumów fonograficznych, zarówno własnych jak i innych kompozytorów.
🎟 Jak zdobyć wejściówki?
Odbiór osobisty: Bezpłatne wejściówki są dostępne w biurze Domu Kultury w Żabiej Woli.
Druk samodzielny: Możesz pobrać wejściówkę w wersji cyfrowej i wydrukować ją we własnym zakresie. Wzór do druku poniżej.
📧 Ważne: Jeśli zdecydujecie się na wydruk wejściówki we własnym zakresie, koniecznie poinformujcie nas o tym drogą mailową na adres: domkultury@dkzabiawola.pl. Dzięki temu będziemy mogli kontrolować liczbę gości i zapewnić wszystkim komfort podczas wydarzenia.
Dom Kultury w Żabiej Woli / Warszawska 27 / 13 12 2024 / 19:00