Józef Chełmoński to wybitny polski malarz i ilustrator, czołowy reprezentant realizmu. Urodzony w 1849 roku w Boczkach koło Łowicza, znany był ze swoich realistycznych obrazów pejzaży i portretów zwierząt. Człowiek, który kochał naturę i mazowiecki krajobraz. Inspirację do swej twórczości czerpał z życia wiejskiego, które obserwował wokół siebie. Około 1889 r. osiadł we wsi Kuklówka koło Grodziska Mazowieckiego, gdzie namalował takie obrazy jak: „Lelaki”, „Noc”, „Czajki”, „Obłoki”, „Ruczaj”, „Kurka wodna”, a później „Żurawie” i „Pejzaż z wodą i krzewami”.
To właśnie tutaj, w malowniczej gminie Żabia Wola, malarz spędził swoje ostatnie lata życia. Tutejszy krajobraz stał się tematem jego obrazów, które nie tylko zachwycają pięknem natury, ale także stanowią niezwykłą opowieść o życiu i kulturze naszego regionu.
Józef Chełmoński zmarł w 1914 roku i został pochowany na pobliskim cmentarzu w Żelechowie (dawny Ojrzanów).
W roku 2024 obchodzimy 110 rocznicę jego śmierci. Dom Kultury w Żabiej Woli organizuje uroczyste obchody, które rozpoczną się 13 kwietnia o godzinie 11.00.
Harmonogram:
11.00 – Msza święta i złożenie kwiatów na grobie J. Chełmońskiego w Żelechowie
12:00 – Spacer z psami Bezdomniaków Żabiowolskich
13:00 – Plener malarski inspirowany obrazami Chełmońskiego
13:15 – Odsłonięcie wystawy „Z obrazu Chełmońskiego wyjęte”
13:30 – Nazwanie sali na parterze w DK imieniem Józefa Chełmońskiego
13:30 – Finał Konkursu Wiedzy o Józefie Chełmońskim „Najlepszy z najlepszych”, we współpracy ze Szkołami Podstawowymi Gminy Żabia Wola
13:40 – Pokaz Bezdomniaków i finał licytacji “Jak pies malowany”
Koła Gospodyń Wiejskich zadbają o regionalny poczęstunek z czasów życia malarza.
Zapraszamy!
Dom Kultury w Żabiej Woli / Warszawska 27 / 13 04 2024 / 11:00