Zapraszamy na wycieczkę szlakiem egzotycznych instrumentów perkusyjnych, dętych i innych, podczas której dowiemy się dlaczego gliniany dzban do przenoszenia wody jest równocześnie jednym z najważniejszych instrumentów dla ludzi pochodzących z plemienia Ibo… Wspólnie też, przeniesiemy się do krajów Bliskiego Wschodu, aby dowiedzieć się, że tańcom brzucha towarzyszy dziwny bęben wyglądem przypominający kielich. Dowiemy się też, czy każdy flet jest zaklinaczem węży? Jaki jest najstarszy instrument świata?… To tylko niektóre ciekawostki towarzyszące tym niezwykłym instrumentom.
Patrycja Betley / charyzmatyczna multiperkusjonistka, kompozytorka, muzykoterapeutka, nauczycielka. Współtworzy czołowe polskie folkowe składy: Karolina Cicha & Spółka, duet Betley/Miró, trio jazzowe Możdżer/Betley/Smoliński czy Kayah & Transoriental Orchestra. Jako solistka towarzyszy Leszkowi Możdżerowi w jego występach z Orkiestrą Warszawskiej Opery Kameralnej MACV.
Edukacja jest bardzo ważną częścią działalności Patrycji Betley. Jest certyfikowaną arteterapeutką, absolwentką kursu gordonowskiego I stopnia, ukończyła kurs nauki gry na gongach ze szczególnym uwzględnieniem ich oddziaływania w terapii indywidualnej oraz grupowej. Artystka i pedagożka – zajęcia pt. Instrumentem po mapie (także dla młodzieży i dorosłych) są jej autrorskim projektem.
Jako artystka sesyjna od ponad 27 lat zdobywa doświadczenie u boku wielu artystów i wspiera muzycznie różnorodne składy. Współpracowała z takimi artystami, jak: Zbigniew Namysłowski z Orkiestrą Aukso pod batutą Marka Mosia, Adam Pierończyk, Zygmunt Konieczny, Carrantuohill, Zakopower, Tadeusz Woźniak, Stanisław Soyka i inni. Grała w wielu zespołach: Shannon, Hoboud, Balkan Sevdah, Danar, Maria Pomianowska, Mamadou & Sama Yoon i innych.
Tworzy melodie w rytmie. Myśląc o muzyce i tworząc ją na instrumentach rytmicznych, podąża za melodią. Melodie rytmiczne wyróżniają artystkę spośród perkusjonalistów, co sama wiąże z faktem, że jej pierwszym instrumentem był irlandzki flet. To jednak multikulturowe instrumenty perkusyjne stały się domeną Patrycji. Od zawsze fascynowało ją połączenie instrumentów perkusyjnych z różnych zakątków świata z tradycyjnym klasycznym zestawem perkusyjnym, a dalej nawet z instrumentami elektronicznymi i syntezatorami.
Pisze również muzykę do spektakli lub występuje jako muzyk na deskach wielu teatrów, m.in: w Teatrze Dramatycznym i Ateneum w Warszawie czy Teatrze Pantominy we Wrocławiu.
WSTĘP WOLNY
Dom Kultury w Żabiej Woli / Warszawska 27 (sala widowiskowa) / 7.10.2023 / 11:00