ZADUSZKI JAZZOWE / AGA DERLAK TRIO

kup bilet

29 października, 2023 : 17:00 1 stycznia, 2024 : 00:00

Trio Agi Derlak to mocny powiew witalnej energii, ważny głos młodej polskiej sceny jazzowej

– Michał Tokaj

Aga Derlak Trio to formacja, której korzenie sięgają 2012 r. Skład współtworzą: kontrabasista Michał Kapczuk oraz Szymon Madej – perkusja. Trio ma na swoim koncie osiągnięcia na najważniejszych konkursach w Polsce i zagranicą. Zostali laureatami Jazz Juniors (2013) oraz Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni (2013). Pianistka otrzymała nagrodę indywidualną na Krokus Jazz Festival (2014), Czech Contest (2015, Czechy), Zilina Jazz Competition (2016, Słowacja) oraz nagrodę Polskiej Akademii Fonograficznej FRYDERYK 2016. Ze swoim triem nagrała dwa albumy, First Thought w 2015 r. oraz Healing w 2017 dla słowackiej wytwórni Hevhetia. Aga Derlak Trio to laureaci nagrody Akademii Fonograficznej – FRYDERYK 2016 w kategorii Jazz: Fonograficzny Debiut Roku.

23 kwietnia 2023 r. zespół wydał album zatytułowany Parallel, który jest zwieńczeniem poszukiwań szerszego znaczenia muzyki oraz jej alternatywnych światów. Słychać w nim echa twórczości polskich kompozytorów XIX i XX wieku, m.in. Chopina i Szymanowskiego, ale naturalnym mianownikiem tego projektu jest jazz, w którym łączą się – ognista charyzma i ekspresja pianistki z ulotnością i tajemniczością brzmień. 

Twórczość Agi Derlak to przede wszystkim nieposkromiona ekspresja i niepowstrzymana wolność, która kieruje jej muzykę na nowe, kręte scieżki, poprzez historię jej życia, inspiracje jazzem nowoczesnym, folklorem, XIX oraz XX-wieczną muzyką klasyczną; inspiracje – czasem się wspaniale ścierające, czasem dopełniające. I ten taniec miedzy tym co poprawne a nie, między tym co bezpośrednie a niedosłowne, wypowiedziane i niedopowiedziane, jest tym do czego zaprasza. 


Aga Derlak to pianistka, kompozytorka i edukatorka. Jest wykładowcą akademickim na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, na Wydziale Artystycznym. Jest absolwentką Berklee College of Music w Bostonie oraz Akademii Muzycznej w Katowicach; Kształciła się pod okiem Michała Tokaja, Pawła Tomaszewskiego oraz Danilo Pereza, pianisty kwartetu Wayne’a Shorera. Koncertuje po świecie, prowadzi warsztaty i wykłady. Występowała w Polsce, USA, Panamie, Meksyku, Azerbejdżanie, Niemczech, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Grecji, Turcji, Serbii, Mołdawii, Włoszech, Czechach i Słowacji. Współpracowała między innymi z Andree Hayward, Loucianą Souzą, Claudio Ragazzi, Omarem Diaz, Carlosem Agrazalem, PJ Andersonem, Zbigniewem Namysłowskim, Nikola Kołodziejczykiem, Michałem Tomaszczykiem, Jerzym Małkiem, Grzechem Piotrowskim, Andrzejem Święsem, Sabiną Meck, Łukaszem Żytą.


ZADUSZKI JAZZOWE / AGA DERLAK TRIO

Aga Derlak / piano

Michał Kapczuk / kontrabas

Szymon Madej / perkusja


Dom Kultury w Żabiej Woli / Warszawska 27 (sala widowiskowa) / 29.10.2023 / 17:00

30zł / ulgowy SENIOR: 20 zł / BILETYNA.PL

Dom Kultury w Żabiej Woli

Warszawska 27
Żabia Wola, Mazowieckie 96-321 Poland
+ Google Map
Skip to content