UTW dla społeczności / Zjazd 7.02.2024

Od 7 do 9 lutego 2024 r. UTW uczestniczyło w Warszawie w warsztatach stacjonarnych „UTW dla społeczności”.
Zakwalifikowaliśmy się do 10-ciu zespołów wolontariuszy wraz z UTW w Brennej, Chełmie, Dębnie, Korfantowie, Łopusznie, Makowie Mazowieckim, Niemodlinie, Trzebnicy i Warszawie. Razem będziemy budować relacje z członkiniami i członkami swoich społeczności, rozpoznając ich potrzeby i odpowiadając na nie działaniami.

Cele Projektu „UTW dla społeczności”:
– rozwój wolontariatu osób starszych,
– wsparcie uniwersytetów trzeciego wieku zainteresowanych rozwijaniem wolontariatu słuchaczy i działaniami na rzecz lokalnych społeczności,
– rozwój umiejętności i wiedzy słuchaczy UTW w zakresie prowadzenia wolontariatu na rzecz społeczności lokalnych,
– promowanie społecznego zaangażowania seniorów w środowisku uniwersytetów trzeciego wieku.
Wspólne dyskusje nad tym, jaka jest istota i rola potrzeb, jak się o nich dowiedzieć i jak się do nich ustosunkować, a także – kim właściwie jest animator, jako osoba podejmująca się tego, uruchomiły mnóstwo ciekawości uczestników wobec siebie nawzajem. 

Na zjeździe nasza grupa wybrała projekt „Z sercem do Seniora UTW Żabia Wola”, który ma na celu zaangażować wszystkich uczestników naszego UTW do współpracy i pomocy w projekcie, którego celem jest odnalezienie w naszym sąsiedztwie osób samotnych. Seniorów, którzy z różnych względów są wykluczeni i wymagają aktywizacji społecznej. Do współpracy zaproszona jest również lokalna społeczność i instytucje, takie jak: UG, CUS, Sołtysi, KGW. Cały projekt będzie nadzorowany i monitorowany przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”.

Kolejne Zjazdy odbędą się 14 -17 maja 2024 r. w Katowicach oraz 16 -18 wrzesień 2024 r. w Powsinie.
Finał projektu jest przewidziany na wrzesień tego roku.

Skip to content