„Święto Chleba” dla wszystkich

Po raz pierwszy od wielu lat żabiowolskie spotkanie dożynkowe rozpoczęła uroczysta msza… polowa, której przewodniczył ks. Jerzy Król z parafii pw. Zwiastowania NMP w Żelechowie. Plenerowe nabożeństwo, okraszone skierowanym do rolników trafnym kazaniem i wzbogacone w poetyckie laudacje artystów skupionych w „Trzecim Dzwonku” oraz śpiew członków zespołu „DoReMiRe” skupiło na placu przed dworkiem wielu wiernych, czynnie uczestniczących w modlitwie.

Ważnym elementem spotkania było rozstrzygnięcie tradycyjnego konkursu na wieniec dożynkowy, do którego od lat zgłaszają się sołectwa i stowarzyszenia działające na terenie gminy. W tym roku jury (w składzie: ks. Jerzy Król, Elżbieta Fudali oraz zastępca wójta gminy Żabia Wola, Bogdan Nowosielski) wydało następujący werdykt: pierwsze miejsce zdobyła praca sołectwa Nowa Bukówka/Stara Bukówka/Rumianka, nieznacznie wyprzedzając zdobywcę drugiego miejsca – sołectwo Bartoszówka – oraz „brązowego medalistę” w postaci sołectwa Kaleń Towarzystwo. Wyróżnienia otrzymały sołectwa: Huta Żabiowolska/Józefina oraz Skuły. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym za wielki trud i poświęcenie, którego efekt można było podziwiać w czasie spotkania dożynkowego.

Podczas „Święta Chleba” można było skorzystać z okazji i zaszczepić się przeciwko Covid-19 (na dużej sali utworzony został specjalny punkt szczepień) lub dokonać obowiązku spisowego, do czego namawiały rachmistrzynie spisowe.

Artystyczna część wczorajszego „Święta Chleba” została zaprojektowana tak, aby jak największa liczba odbiorców znalazła coś dla siebie. W tradycyjny świat pieśni i tańca ludowego przeniosła nas „Hulanka” – kilkuosobowy zespół złożony z profesjonalnych pasjonatów folkloru. Prawdziwym zaskoczeniem dla tych, którzy do tej pory nie mieli zbyt wiele wspólnego z muzyką folkową, był występ zespołu „InoRos” – charyzma płynąca ze sceny oraz świetnie dobrane utwory (włączając w to covery – niewiele grup potrafi zagrać „Whisky” lub „Zawsze tam, gdzie Ty” w sposób, który nie tylko zwraca uwagę, ale wywołuje bardzo pozytywne emocje) sprawiły, że jeszcze w trakcie koncertu wiele zgromadzonych przed sceną osób szukało u nas informacji na temat artystów, zaś bezpośrednio po otrzymaniu takowej uruchamiało wyszukiwarki internetowe. Do tańca porwał wszystkich świetnie znany żabiowolskiej publiczności (i bardzo pozytywnie przez nią odbierany) lokalny zespół „Next Stage Band”, który przygotował dla nas zestaw przebojów muzyki rozrywkowej i – jak zwykle – zaprezentował bardzo wysoki poziom wokalno – instrumentalny. Zwieńczeniem tegorocznego „Święta Chleba” było spotkanie skierowane do młodszej grupy odbiorców. Półgodzinna balanga autorstwa Nowatora oraz wokalistki dysponującej mocnym, a jednocześnie bardzo przyjemnym głosem, przypadła do gustu publiczności (domagającej się bisów). Co ważne – po zakończeniu serii występów nie zauważyliśmy, by zróżnicowanie wiekowe i muzyczne odbiorców stanowiło jakąkolwiek przeszkodę w dożynkowej zabawie, co – naszym zdaniem – bardzo dobrze prognozuje na przyszłość.

Nasze „Święto Chleba” z całą pewnością nie miałoby tak dużej rangi, gdyby nie poświęcenie i chęci społeczników towarzyszących nam podczas niedzielnego spotkania. Dziękujemy ks. Jerzemu Królowi za poprowadzenie mszy polowej na terenie żabiowolskiego dworku, KGW Żelechów za pomoc, zaś sołectwom za udział w konkursie na wieniec dożynkowy, gratulując jednocześnie Żabiej Woli. Hucie Żabiowolskiej, Józefinie, Ojrzanowowi Towarzystwu i Lisówkowi oraz KGW Żabia Wola wspaniałych stoisk wystawienniczych. Nie zapominamy również o zawsze przychylnych nam strażakom z OSP Skuły i OSP Żelechów – Wasza obecność na naszych festynach stała się bardzo pozytywną tradycją. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w naszych warsztatach tematycznych (w tym roku zarówno spotkania z malarstwem, jak również zajęcia rękodzielnicze cieszyły się dużym powodzeniem) i pokazali swoje wyroby na licznych kramach, dzięki czemu kolorowe buźki chodzących z balonami lub skaczących na dmuchańcach dzieci były zawsze uśmiechnięte.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *