Doceniona Osobowość Roku…

                Osobowość. Według Słownika Języka Polskiego PWN to „całość stałych cech psychicznych i mechanizmów wewnętrznych regulujących zachowanie człowieka”. Upraszczając – wyrażenie to jest niezwykle często używane, jednak niezwykle trudne do zdefiniowania.  Z tym większą refleksją podeszliśmy do wiadomości, iż nasza Koleżanka zza biurka, Agnieszka Rybarczyk, uzyskała nominację do nagrody „Osobowość Roku 2019” w kategorii „Kultura” magazynu Polska Times.

                Pani Agnieszka dołączyła do nas w 2016 roku,  wnosząc w zawodowym posagu nie tylko mnóstwo inwencji twórczej, ale także imponując wieloletnim doświadczeniem w zakresie prowadzenia działalności kulturalnej. To osoba o wielu twarzach – potrafi bez cienia tremy stanąć w świetle reflektorów i poprowadzić imprezę dla kilkutysięcznej publiczności, w razie potrzeby stać się animatorką zajęć artystycznych i kulturalnych, dopilnować harmonogramów działań wewnętrznych oraz spraw księgowych, zorganizować i pilotować wycieczki (również zagraniczne), napisać scenariusz spektaklu teatralnego, oprowadzić grupy turystów zwiedzających żabiowolski dworek i naszą perełkę – Muzeum Żaby…  Wszystko zaś z typową dla siebie gracją i wyczuciem, które powinno być wizytówką każdej jednostki kulturotwórczej.

Zadziwiająca jest również typowa dla Pani Agnieszki umiejętność porozumienia się z każdym człowiekiem – niezależnie od  wieku, doświadczenia życiowego czy duchowego. Razem z dyrektor Domu Kultury w Żabiej Woli, Panią Aleksandrą Liwińską, stworzyły duet rozumiejący się bez słów, stawiający sobie niezwykle ambitne cele.  Jednym z flagowych dokonań jest przekształcenie żabiowolskiego Koła Seniora w prężnie działający Uniwersytet Trzeciego Wieku – studenci od kilku lat uczestniczą w cyklicznych wykładach i zajęciach praktycznych, podróżują i rozwijają własne pasje.

Oczkiem w głowie ( i jednocześnie „dzieckiem”)Pani Agnieszki jest „Trzeci Dzwonek” – grupa teatralna stworzona w ramach działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Od kilku lat jej członkowie obecni są w sferze żabiowolskiej kultury, ubarwiając występami i poetyckim słowem zarówno msze święte, jak również festyny i dożynki. Działania twórcze grupy zostały dostrzeżone również poza granicami gminy, czego następstwem będą występy poza granicami powiatu grodziskiego.

                Ważną cechą charakteru naszej Koleżanki jest – prócz ambicji – umiejętność szybkiego odnajdywania się w nowych realiach. Gdy wskutek pandemii koronawirusa działania Domu Kultury w Żabiej Woli zostały zawieszone, udało się jej przy przenieść zajęcia teatralne w strefę online! Studenci UTW po kursach telefonicznych logowali się na własnych kontach Google, spotykali się na cyklicznych warsztatach z wykorzystaniem oprogramowania do prowadzenia telekonferencji, przekazywali sobie pliki, a nawet wspólnie tworzyli scenki wykorzystywane po powrocie do zajęć w dworku. Rok wcześniej nikt nie postawiłby złamanego grosza na sukces tak spektakularnego założenia.

                Osobowość to również „człowiek o cechach wyróżniających go spośród innych ludzi”. Znając Panią Agnieszkę wiedzieliśmy, że nominacja do nagrody Polska Times nie jest oznaką egocentryzmu, a niewielką nagrodą za ogrom pracy twórczej. Nie zdziwiła nas zatem wiadomość, że Pani Agnieszka Rybarczyk otrzymała tytuł Osobowości Roku 2019 w powiecie grodziskim w kategorii „Kultura”. Niestety pandemia pokrzyżowała nieco szyki organizatorom, wskutek czego statuetka i dokument poświadczający powyższe trafiły w ręce naszej Koleżanki dopiero w połowie 2021 roku. Dziś jednak mają one wartość zwielokrotnioną – pozwalają wierzyć w to, że ciężka praca poparta kulturą i szacunkiem do drugiego człowieka jest wartością dostrzeganą i docenianą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *