Dar dla przyszłych pokoleń

 W dniu 11 listopada spotkaliśmy się przed Domem Kultury w Żabiej Woli, aby w kolejną, 103 rocznicę odzyskania niepodległości, uroczyście stawić się DO HYMNU Polski i odśpiewać Mazurka Dąbrowskiego. W ten sposób zaznaczyliśmy swoją obecność na ogólnopolskiej mapie „Niepodległa do Hymnu”.

Na uroczystość przybyły poczty sztandarowe Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Józefinie i szkoły Podstawowej im. Marii Kownackiej w Skułach, poczty sztandarowe OSP w Skułach i Żelechowie, harcerze z 8 Skulskiej Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Leśni Ludzie” ze swoim proporczykiem. Licznie stawili się mieszkańcy naszej gminy.

Przed godziną 12.00 harcerze rozdali przygotowane teksty „Mazurka Dąbrowskiego” oraz 50 osadzonych na drzewcach biało-czerwonych flag, zakupionych przez Gminę.

O godzinie 12.00, w samo południe, wspólnie, w morzu flag, odśpiewaliśmy wszystkie zwrotki naszego hymnu przy wtórze nagrania Chóru Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

W dalszej części, temu podniosłemu wydarzeniu towarzyszyła lokalna uroczystość wmurowania sześciu Kapsuł Czasu w Głaz Pamięci, posadowiony przed Domem Kultury w Żabiej Woli. Pomysł ten drzemał przez długie lata w głowie radnego Gminy Żabia Wola – Tomasza Kujawy, który w ostatnim czasie przekuł swój zamysł w czyn.

Własnym sumptem przygotował odwierty w głazie narzutowym, zaprojektował i zlecił wykonanie Kapsuł Czasu (ze stali kwasoodpornej) oraz przygotowanie odpowiednich tabliczek informujących o tematyce zawartości poszczególnych Kapsuł.

Zespół Organizacyjny odpowiadający za organizację powyższego wydarzenia, składający się  z pomysłodawcy – Tomasza Kujawy, pracowników Domu Kultury, pracowników Działu Promocji Gminy oraz pracowników Gminnej Biblioteki Publicznej, zebrał materiały historyczne oraz materiały dotyczące współczesności Gminy Żabia Wola i powiatu grodziskiego oraz naszych mieszkańców.

Całość zebranych materiałów podzielono na następujące tematy, którym przydzielono osobne Kapsuły Czasu:

  1. Samorząd 2021
  2. Nasza Historia
  3. Kultura 2021
  4. Oświata i Sport 2021
  5. Nasza codzienność
  6. Nasi Mieszkańcy.

W towarzystwie pocztów sztandarowych i mieszkańców, Delegacje z poszczególnymi Kapsułami przemaszerowały pod Głazu Pamięci, umieściły je w przygotowanych wcześniej otworach i asystowały przy ich zamurowywaniu. W tym czasie odczytana została zwięzła informacja o zawartości poszczególnych Kapsuł Czasu.

Wydarzeniu towarzyszyły znane pieśni patriotyczne, do których odśpiewania licznie włączyli się zgromadzeni goście.

W imieniu Wójta Gminy oraz Zespołu Organizacyjnego składamy wszystkim Państwu, obecnym podczas świętowania 11 listopada przed Domem Kultury w Żabiej Woli, serdeczne podziękowania.

Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy My żyjemy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *