Parafia pw. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Żelechowie

 

Jak kształtowała się parafia ojrzanowska przy kościele w Żelechowie?

     Kościół Żelechów parafii Ojrzanów pod wezwaniem Zwiastowania NMP. , św. Jana Chrzciciela, św. Apostołów Piotra i Pawła, św. Mikołaja i św. Małgorzaty.

            Andrzej, biskup poznański najpierw poleca badanie konieczności założenia nowego kościoła parafialnego przez Mikołaja Ojrzanowskiego, a w 1473 roku postanawia erygować w Żelechowie kościół parafialny na prośbę tegoż Mikołaja, który daje 1 i 1/2 własności z łąkami, prawem wyrębu drzewa, siedliska dla plebana, wikariusza i nauczyciela; darowiznę tę powinien zeznać przed Konradem (Bolesławem V) według prawa miejskiego lub ziemskiego.

    Staraniem Mikołaja Ojrzanowskiego, właściciela dóbr Ojrzanów, biskup poznański Andrzej z Bnina (1439-79), eryguje  przy kościele nową parafię, wydzielając ja z parafii tarczyńskiej. Całkowitą samodzielność uzyskuje ona w 1493 roku. Dziesięcinę ze świeżo lokowanych wsi Żelechowa i Wesołej Woli oraz dawniej lokowanego Zalesia biskup przeznacza na powyższy cel, a prawo patronatu (czyli nadzoru nad właściwym przeznaczeniem dziesięciny) przyznaje Mikołajowi i Janowi z Ojrzanowa. W rok później biskup poznański eryguje kościół parafialny w Żelechowie i za zgodą plebana z Tarczyna włącza do tej parafii Ojrzanów, Zaręby, Zalesie i Kaleń oraz dziesięciny z ich folwarków, a pleban z Żelechowa Michał Słowimski rezygnuje z dziesięciny z Wesołej Woli na rzecz parafii w Tarczynie.

     W 1526 r. Jan – biskup poznański – na prośbę Małgorzaty Ojrzanowskiej ustanawia kolegium 5 misjonarzy przy kościele parafialnym w Żelechowie. Jan Ojrzanowski – starosta warszawski – w obliczu śmierci w 1519 roku sprzedaje z prawem odkupu czynsz roczny 5 grzywien groszy w półgroszach z Ojrzanowa, Kaleni, Wierzbna i innych dóbr na Mazowszu za 50 kóp groszy w półgroszach Mikołajowi z Mirowic, dziekanowi płockiemu i proboszczowi warszawskiemu z przeznaczeniem na ufundowaną przezeń kapelanię w kolegiacie warszawskiej. Jego syn również sprzedaje z prawem odkupu czynsz roczny z Jawornika, Cierpiąt i Wesołej Woli na ufundowanie ołtarza kościoła parafialnego w Tarczynie. W 1534 roku Piotr Goryński  – starosta ciechanowski – i Katarzyna – jego żona, dziedzice z Ojrzanowa, wykupują ten czynsz, a Katarzyna zastawia Janowi, biskupowi przemyskiemu, swe wsie: Ojrzanów, Żelechów, Zaręby, Kaleń, Wesołą Wolę, Zalesie i Musuły w 10 000 fl.

       Kościół jest konsekrowany  w 1673 r. Jednonawowy kościół posiada ołtarz główny i trzy boczne. Jest sarkofag rycerza z buławą i pamiątkowa płyta dla uczczenia biskupa Zaręby, który gruntownie odnawia kościół w 1446 r. W wieży kościoła są dwa dzwony.

     W 1936 r. ksiądz proboszcz Wacław Kinast powiększa cmentarz grzebalny o 2 morgi. Plebanię murowaną buduje ks. Proboszcz Sowiński.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz