Przygotowując niedzielne święto staraliśmy się, by miało ono swój właściwy wyraz. Dlatego już na początku wakacji ogłosiliśmy konkurs na wieniec dożynkowy, zaś sami rozpoczęliśmy planowanie imprezy. Pierwsze oznaki przygotowań można było oglądać pod koniec sierpnia (właśnie wówczas nasze zespoły rozpoczęły przeddożynkowe próby). Wiele ciekawskich oczu podglądało pracę ekipy montującej w sobotę największe w historii Domu Kultury zadaszenie i nagłośnienie sceny. Nasi mieszkańcy jak zwykle nie zawiedli, wkładając wiele serca i pracy w przygotowanie własnych stoisk – przybyli na uroczystość podziwiali stoiska sołectw Huta Żabiowolska, Józefina i Żabia Wola, zapisywali się do rejestru Dawców Szpiku (DKMS), chętnie grali w szachy i próbowali swojskich specjałów. Dzieci z radością okupowały dmuchańce, stoisko z klockami, zwiedzały samochody strażackie (udostępnione przez OSP Żelechów i OSP Skuły). Tegoroczną nowością była parkowa tyrolka, która cieszyła się sporym powodzeniem (OSP Milanówek – dziękujemy!)
Święto naszych Rolników rozpoczęła uroczysta Msza Święta w kościele pw. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Żelechowie. Tam, podczas pięknego nabożeństwa, poświęcony został chleb dożynkowy oraz bochenki dla poszczególnych sołectw. Po jego zakończeniu przed Domem Kultury utworzył się tradycyjny korowód, w którym można było zobaczyć przedstawicieli sołectw (niosących wspaniałe wieńce) oraz członków regionalnych zespołów ludowych, występujących w tradycyjnych strojach.
Prowadzący korowód tegoroczni Starostowie Dożynek – Małgorzata Majewska oraz Waldemar Leśniak – przekazali poświęcony chleb Gospodarzom Gminy: pani Wójt Halinie Wawruch oraz Przewodniczącemu Rady Gminy, p. Romanowi Olczakowi.
Uroczystość poprowadziły: Aleksandra Liwińska oraz Agnieszka Rybarczyk. Po uroczystym przekazaniu chlebków dożynkowych sołtysom naszej gminy i przedstawieniu Starostów licznie zgromadzonej publiczności pani Wójt podziękowała wszystkim rolnikom za ich wielki trud oraz pracę, której efekty są widoczne na każdym kroku. Wiele pozytywnych słów usłyszeliśmy także z usta zaproszonych gości: Marka Wieżbickiego – starosty powiatu grodziskiego oraz Zbigniewa Kajaka – wicestarosty naszego powiatu.
Część artystyczną rozpoczął przygotowywany przez Marka Rejnowicza domokulturowy zespół DoReMiRe, który został za swoje piosenki nagrodzony gromkimi brawami. Wesoła dziecięca gromada taneczna pod egidą Magdy Wacowskiej zawładnęła naszym zielonym proscenium, pokazując ciekawą choreografię taneczną. „Wesołe Rzępoły” Marka Rejnowicza udowodniły, że akordeon, skrzypce, bongosy, flet poprzeczny oraz kwartet wokalny to bardzo obiecujące połączenie. Swoje pięć minut miał Zespół Ludowy „Radlanie”, który zaprezentował się szczególnie zjawiskowo we wspaniałych, krakowskich strojach. Wisienką na torcie wśród pokazów naszych grup był występ Teatru Uniwersytetu Trzeciego Wieku (kierowanego przez Agnieszkę Rybarczyk). Grupa o dumnej nazwie „Trzeci Dzwonek” pokazała skecze kabaretowe i zaśpiewała na swojską nutę specjalnie ułożone przyśpiewki.
Ze świetnej, bardzo profesjonalnej strony pokazał się także „Chór Wydartych Domom Kur” z Brwinowa. Rewelacyjnie przygotowana żeńska grupa wokalna zaśpiewała w tak wyborowy sposób, iż niektórzy słuchacze – mówiąc kolokwialnie – z grzęd swych pospadali, kapcie po drodze gubiąc. Biorąc pod uwagę fakt, iż mieliśmy do czynienia z grupą amatorską, nie można przemilczeć wysokiego poziomu wykonania poszczególnych utworów oraz przemyślanej, aczkolwiek bardzo prostej w swej wymowie, choreografii.
Pierwsze dźwięki instrumentów należących do zespołu „Leszcze” skupiły w okolicach sceny tłum osób pozytywnie nastawionych do tego wspaniałego zespołu. W prawie półtoragodzinnym występie zespół pokazał się z najlepszej możliwej strony – to niesamowici ludzie sceny, grający i bawiący się razem z publicznością. Każdy utwór był nagradzany ogromną salwą braw, zaś zabawy serwowane przez Macieja Miecznikowskiego wciągały każdego – niezależnie od wieku i upodobań muzycznych.
Dziękujemy wszystkim za tłumne przybycie na tegoroczne „Święto Chleba”. Szczególne podziękowania należą się sponsorom naszej uroczystości: Andrzejowi Auguścikowi, Kazimierzowi Kuranowi, Tomaszowi Kujawie, Henrykowi Chmielowi, Pawłowi Bigosowi. Jesteśmy wdzięczni również tegorocznym starostom, czyli Małgorzacie Majewskiej i Waldemarowi Leśniakowi oraz sołtysom poszczególnych sołectw ze szczególnym wyróżnieniem Mariusza Sztompki z Bartoszówki, Małgorzaty Majewskiej z Bieniewca, Bogdana Drężka i Reginy Badowskiej – Radnej z Bukówki, Sylwii Kleszko z Huty Żabiowolskiej, Tomasza Malinowskiego z Kaleni-Towarzystwa, Andrzeja Skulskiego z Jastrzębnika, Henryka Chmiela z Żabiej Woli i Romana Małeckiego z Żelechowa. Wspomniani przedstawiciele byli zaangażowani przy działaniach związanych z wykonaniem wieńca bądź stoiska oraz okazali pomoc i uczynność przy ogólnej organizacji Święta Chleba.
no images were found