Przygotowania do tegorocznego festynu trwały o wiele krócej niż w latach ubiegłych – z uwagi na ograniczenia związane z pandemią nasze grupy artystyczne ćwiczyły w ograniczonym zakresie. Obawialiśmy się również coraz częstszych anomalii pogodowych. Na szczęście nasze czarne myśli – jak się okazało – były całkowicie bezpodstawne.
Festyn rozpoczęło udane przedstawienie dla dzieci. Teatr „Kulturka” zaprosił wszystkie dzieci na (bardzo aktualny) spektakl „Kosmiczni Turyści”, opowiadający o pozaziemskich wojażach jako odpowiedzi na ograniczenia turystyczne spowodowane obostrzeniami pandemicznymi. Na scenie wystąpiły również grupy związane z Domem Kultury w Żabiej Woli – „Radlanie” zabrali nas w świat tańca ludowego, a członkowie „DoReMiRe” wykonali kilka utworów na folkową nutę. Młodzi gitarzyści udowodnili, że gra na tak znanym i popularnym instrumencie wciąż potrafi być atrakcyjnym i wartym uwagi przeżyciem.
Część oficjalna festynu w tym roku zasługiwała na szczególną uwagę. Właśnie u nas po raz pierwszy w historii gminy zostały przyznane tytuły „Zasłużony dla Gminy Żabia Wola” oraz „Honorowy Obywatel Gminy Żabia Wola”. Pierwsze z wymienionych wyróżnień przyznano p. Andrzejowi Jendrychowi – wieloletniemu działaczowi społecznemu, którego praca na rzecz gminy zaowocowała wieloma udanymi projektami (najważniejszym z naszego punktu widzenia jest oczywiście powstanie zainicjowanego przez p. Jendrycha „Mini Muzeum Żaby” – wspaniałego i wciąż powiększającego się zbioru żabek, który obecnie można oglądać w budynku Domu Kultury). Wyróżniony został również Roman Małecki (wieloletni radny gminy oraz sołtys Żelechowa), który od wielu lat dba o rozwój żabiowolskiej gminy.
W tym roku specjalne wyróżnienia otrzymały również kluby sportowe działające na terenie naszej gminy. Czeki o wartości 3000 zł. Powędrowały do ULKS Józefina (I miejsce w Mistrzostwach Polski w Unihokeju w kategorii do lat 13) oraz UKS Rekin Team (czołowe miejsca w Mistrzostwach Polski Taekwondo). Pamiątkowe medale otrzymali również przedstawiciele drużyn piłkarskich, które w maju br. odniosły sukces w Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Żabia Wola.
Warte podkreślenia jest obecność stoisk rękodzielniczych oraz promocja inicjatyw społecznych, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Chętni malowali buźki, nabywali ręcznie robioną biżuterię i podziwiali kunszt artystów-sprzedawców. Nie zabrakło również artykułów spożywczych (od lodów po kiełbasę z grilla – inwencja OSP Skuły oraz OSP Żelechów) i drobiazgów dla najmłodszych.
Jedno ze stoisk – pełne rzeźb i figurek – połączyło rękodzielniczą tradycję z żabiowolską historią. Na terenie naszej gminy mieszkali bowiem artyści, którzy teraz są obecni wśród nas w swoich pracach, a pamięć o nich warta jest uwiecznienia. Mowa o Piotrze Olszaku (pasjonat ceramiki) oraz Stanisławie Stepokurze (fantastyczny rzeźbiarz) – artystach, których historię (dzięki aktywnym działaniom p. Elżbiety Fudali oraz p. Barbary Artinijan) opisaliśmy w wydanym przez naszą placówkę folderze. Bardzo ciekawą inicjatywą (p. Tomasza Kujawy – radnego gminy Żabia Wola), o której była mowa na festynie, jest również wykonanie „kapsuł czasu”, które po uprzednim wypełnieniu istotnymi z współczesnego punktu widzenia informacjami zostaną wkomponowane w otwory, wywiercone w tym celu w dużym głazie narzutowym, znajdującym się na terenie Domu Kultury w Żabiej Woli.
Podczas sobotniego spotkania na scenie zagościli również artyści występujący na co dzień na innych scenach. Kabaret „PAKA” przedstawił u nas swój najnowszy program kabaretowy. Zgromadzeni przed sceną wysłuchali również ze skupieniem występu grupy „4Ever”, zaś do tańca porwała wszystkich faktyczna gwiazda wieczoru – lokalny (aczkolwiek bardzo dobry) zespół „Verus”. Jak się okazało – proscenium okazało się za małe dla tańczących i bawiących się ludzi.
Dziękujemy wszystkim za przybycie oraz aktywne uczestnictwo w naszej imprezie. Liczymy na to, że planowane na 29 sierpnia dożynki powtórzą niewątpliwy sukces tegorocznego festynu.