Jak się okazało – wiara czyni cuda. Od trzynastej do końca imprezy na teren Domu Kultury (pomimo wszędobylskich chmur) nie spadła nawet mżawka! Cud pogodowy połączył się więc z cudem żabiowolskich dożynek.
Dożynki rozpoczęły się uroczystą mszą świętą, mającą miejsce w kościele parafialnym pw. Św. Piotra i Pawła w Skułach. Proboszcz parafii, ks. Sławomir Bogdanowicz, w trakcie nabożeństwa poświęcił chleby oraz wieńce dożynkowe.
Uroczystość na terenie żabiowolskiego Domu Kultury rozpoczął kolorowy korowód, prowadzony przez starostów dożynkowych (p. Agnieszka Pałygiewicz, reprezentująca Petrykozy, oraz p. Sławomir Rylski, gospodarz ze Skuł). Po powitaniu wszystkich przez gospodarzy: Wójta Gminy, Halinę Wawruch oraz Przewodniczącego Rady Gminy, Romana Olczaka, chleb dożynkowy został podzielony między przybyłych na uroczystość mieszkańców gminy oraz zaproszonych gości (m.in. starostę grodziskiego, Marka Wieżbickiego oraz wicestarostę grodziskiego p. Zbigniewa Kajaka).
Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości przyszedł czas na występy artystyczne. Z bardzo dobrej strony pokazał się zespół „DoReMiRe” oraz prowadzone przez Marka Rejnowicza „Wesołe Rzępoły”, uświetniając uroczystość tradycyjnym śpiewem i swojską nutą. Taneczne improwizacje dożynkowe w wykonaniu zespołu prowadzonego przez Magdę Wacowską oraz – gościnnie – artystów z Kuźni Artystycznej (Centrum Kultury Wilanów) zostały bardzo pozytywnie przyjęte przez liczną publiczność. Występy kabaretu „OTTO” oraz folkowego „Krywania” przyciągnęły przed zieloną w tym roku scenę setki osób, które bawiły się z nami do godzin nocnych (zarówno OTTO, jak i „Krywań” docenili żabiowolską publiczność, przedłużając swój występ – dzięki znanemu trio przypomnieliśmy sobie, że „… jeszcze tylko wrzesień październik […] i wakacje”, zaś góralski zespół na życzenie powtórzył pieśń „Oj, szalała, szalała…”). Przysłowiową wisienką na dożynkowym torcie był występ grupy „Reckless”, prezentującej zarówno covery, jak również autorskie utwory (które niedługo znajdą się na pierwszej płycie zespołu).
Bardzo ważnym elementem tegorocznego „Święta Chleba” było również rozstrzygnięcie konkursu na wieniec dożynkowy. Spośród docenionych przez starostę i wicestarostę dożynkowego wieńców największe uznanie jury zdobyła praca sołectwa Oddział. Drugie miejsce przyznano sołectwu Osowiec, zaś „brąz” trafił w tym roku do sołectwa Bartoszówka. Wyróżniono również pracę wykonaną przez wieś Skuły, przyznając jej wyróżnienie.
Tegoroczne „Święto Chleba” jest już historią. Dziękujemy wszystkim za wspaniałą zabawę, przychylne słowo i uśmiechy na twarzach. Cieszymy się, że jako organizatorzy najważniejszej uroczystości na terenie naszej gminy możemy spełnić Państwa oczekiwania.
no images were found