24 kwietnia br. odszedł od nas

WOJCIECH SIEMION,

wielki aktor i wielki społecznik. Oprócz sceny i poezji kochał folklor i przyrodę naszej ziemi. Przewodniczył Komitetowi Honorowemu Muzeum Żaby w Żabiej Woli.

Łączymy się w smutku z Rodziną i bliskimi Zmarłego.

Społeczne grono

współtwórców Muzeum Żaby.Żabi Zlot 2009


14 maja w Żabiej Woli już po raz trzeci odbył się „Żabi zlot”. Z inicjatywy Andrzeja Jendrycha powstało w tej podwarszawskiej miejscowości (Mini) Muzeum Żaby, które jest zbiorem wiedzy i pamiątek o żabie. Również leśnicy zainteresowali się tą lokalną inicjatywą i zaangażowali w promowanie ochrony tych cennych płazów.

Uroczystość „żabiego zlotu” rozpoczęto udekorowaniem przyjaciół muzeum żabim medalem. Wśród wyróżnionych znalazło się Nadleśnictwo Grójec. –Jako amatorzy w ruchu ochrony środowiska naturalnego wyrażamy głęboki szacunek dla profesjonalnej pracy Lasów Państwowych. Liczymy, na to, że żabki to dobry początek naszej współpracy – możemy przeczytać w liście gratulacyjnym dla nadleśnictwa.

Dalsza współpraca będzie dotyczyć budowy parku żabiowolskiego, ze ścieżką edukacyjną i próbą ożywienia wyschniętych stawów. W „naszej” żabie widzimy piękno i pożytek, który niesie ludziom to drobne stworzenie – tłumaczy Andrzej Jendrych, kustosz muzeum. – Żaba jest także pretekstem, by poprzez jej życie i rozwój spojrzeć na nasze naturalne środowisko.

Podczas imprezy dzieci z gminnych szkół przedstawiły inscenizacje z żabkami w roli głównej, które w niezwykle ciekawy i artystyczny sposób zobrazowały genezę nazwy miejscowości Żabia Wola.

W budynku Domu Kultury w Żabiej Woli zgromadzono kilkaset eksponatów przedstawiających tego płaza, m.in. figurki, maskotki, kubki, kartki pocztowe i znaczki. Ekspozycję uzupełniono o zdjęcia i opis biologii żaby. Dzięki uprzejmości pasjonatów, takich jak państwo Dzięgielewscy, którzy oddali ze swoich prywatnych zbiorów ponad 400 eksponatów, muzeum może poszczycić się żabami nawet Mauritiusa.

Za www.lp.gov.plJesteśmy na Naszej Klasie!

Od dziś możecie spotkać nasze Żabki nie tylko w (Mini) Muzeum oraz na jego stronie. Na naszym koncie możecie znaleźć zdjęcia naszych pięknych płazów, opisać je i nazwać, a także znaleźć najnowsze informacje na temat (Mini) Muzeum Żaby. Jeśli chcecie nas znaleźć, wystarczy, że w przeglądarce Naszej Klasy wpiszecie „Muzeum Żaby” i na ekranach Waszych komputerów ukaże się nasze konto…

Zapraszamy do odwiedzania nas zarówno osobiście, jak również na Naszej Klasie! Dołączcie do naszych Znajomych!Żabi Zlot 2008


21 maja 2008 roku w dużej sali Domu Kultury odbył się Żabi Zlot – impreza zorganizowana przez Radę (M)MŻ (pod patronatem Domu Kultury w Żabiej Woli), będąca zwieńczeniem rocznej działalności muzeum. Licznie przybyli jego sympatycy, a przede wszystkim nauczyciele i uczniowie ze szkół leżących na terenie gminy.

Żabi Zlot otworzyła p. Danuta Wiczuk – Nowajczyk, dyrektor Domu Kultury w Żabiej Woli. W imieniu organizatorów Żabiego Zlotu powitała przybyłych, w szczególności zaś: p.p. Hannę i Jerzego Dzięgielewskich (najhojniejszych ofiarodawców MMŻ), p. Grzegorza Okołów (przedstawiciela Kampinoskiego Parku Narodowego), p. Beatę Zawadzką i dwudziestoosobową grupę z Głoskowa oraz Gimnazjum w Zalesiu Górnym, p. Piotra Piwkowskiego oraz p. Jerzego Wiśniewskiego – członków Rady MMŻ.

Andrzej Jendrych przybliżył zebranym, jak doszło do powstania muzeum i zgromadzenia tak licznej kolekcji eksponatów, po czym – z przedstawicielami Rady Muzeum Żaby – wręczył zasłużonym osobom dyplomy uznania jako symboliczne zadośćuczynienie za poświęcenie i trud włożony w powstanie żabiowolskiego zbioru.

Część oficjalną uroczystości zakończyła prelekcja p. Grzegorza Okołowa, który mówił przede wszystkim o potrzebie ochrony płazów, przedstawił również w zwięzły i prosty sposób problemy, z którymi borykają się żaby w dobie cywilizacji, co podobało się zarówno uczniom i nauczycielom, jak i pozostałym osobom, uczestniczącym w uroczystości.

Część artystyczną, prowadzoną przez p.p. Walentynę Jendrych i Joannę Kasperską, wypełniły występy dzieci z okolicznych szkół. Publiczność bawiła się m.in. przy teatrzyku dzieci z kl. „0” Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Józefinie, występach dzieci ze starszych klas tej szkoły, Żabim Tańcu, prezentowanym przez dzieci ze Szkoły Podstawowej w Ojrzanowie oraz inscenizacji dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Marii Kownackiej w Skułach. Niezapomniane wrażenie zrobiła również grupa młodzieży z Gimnazjum im. Józefa Chełmońskiego w Józefinie, przedstawiająca skecz o żabie z Hollywood… Śmiechu było co niemiara…

Kolejną częścią programu było ogłoszenie wyników „Żabiego Limeryku” – konkursu na limeryk o tematyce związanej z żabą i jej środowiskiem. Jury przyznało nagrody książkowe: Marlenie Urban (kl. VI – Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Józefinie), Adeli Hussain (kl. II – Gimnazjum im. Józefa Chełmońskiego w Józefinie) oraz Ilonie Sucheckiej (kl. VI – Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Józefinie). Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy uczestnictwa. Własną twórczość – oprócz nagrodzonych osób – prezentowały również panie, które prowadziły część artystyczną uroczystości.

Poezja, którą można było wówczas usłyszeć w Domu Kultury, była doskonałą strawą duchową, jednakże „nie samym chlebem człowiek żyje”… Nie zapomniała o tym p. Danuta Wiczuk – Nowajczyk, zapraszając wszystkich obecnych na słodki poczęstunek. Wyśmienity tort i słodycze ożywiły przybyłych, a powszechny dziś szwedzki stół umożliwił młodzieży z oddalonych od siebie szkół swobodną wymianę opinii o muzeum, konkursie i życiu płazów.

Uroczystość zakończyło zwiedzanie (Mini) Muzeum Żaby. Eksponaty, które znalazły w nim swe miejsce, wywoływały (i nadal wywołują) uśmiech na twarzach oglądających je osób. Cieszy nas, że nasze małe, zielone i bure przyjaciółki potrafią dać tak wiele radości…Konferencja w Głoskowie

W styczniu b.r. (M)MŻ w Żabiej Woli zostało zaproszone do zaprzyjaźnionej szkoły w Głoskowie na mającą się odbyć dn. 29.02.2008 r. konferencję naukową na temat: „Rola i znaczenie płazów w środowisku oraz metody ich czynnej ochrony”. Wraz z pracownikami Domu Kultury na sympozjum wybrały się delegacje ze wszystkich szkół gminy Żabia Wola. Była to okazja do wysłuchania wielu ciekawych referatów. Zaprzyjaźniona szkoła otrzymała od (M)MŻ pamiątkową tablicę z pozdrowieniami naszych żab: „Żabki z (Mini) Muzeum Żaby w Żabiej Woli przedstawiają się dzieciom i młodzieży Głoskowa”.Kolejna wiosna, kolejna sala…

Po niespełna roku istnienia (Mini) Muzeum Żaby oddana została do użytku druga sala, w której można obejrzeć Żabki z prawie wszystkich stron świata. Zamknięte w szklanych witrynach, odpowiednio posegregowane i otoczone pozytywnymi emocjami odwdzięczają się uśmiechem, który w ich przypadku bywa zaraźliwy. W dekoracji wprowadzone zostały elementy żabiego środowiska, by nasze małe Żabki czuły się bezpiecznie i dobrze.

Wierzymy, że w nowej sali (Mini) Muzeum Żaby nie tylko płazy, ale i ssaki naczelne będą bardzo dobrze się czuły. Pragniemy jednocześnie przekazać petycję Żab Żabiowolskich, które chciałyby powiększyć swą rodzinkę zarówno o kumoszki z innych powiatów, jak również swojskie ropuszki i kijaneczki…